Ve čtvrtek 9. listopadu jsme v naší škole oslavili svátek sv. Martina. V dopoledním projektu žáci pracovali na zadaných úkolech. První ročník vyráběl koně pro Martina a zpíval si o koníčcích písničky. Druháci hledali pranostiky, které se k tomuto období vztahují. Žáci třetího ročníku pověst o Martinovi vytvořili jako kreslený příběh. Čtvrťáci hledali rozdíly mezi náboženstvím pohanským a křesťanským. Pátý ročník připravil dramatizaci celé pověsti. Čtvrtou vyučovací hodinu proběhla prezentace projektu před dětmi z naší mateřské školy.

Odpoledne nám paní kuchařky za pomoci páťáků upekly výborné martinské rohlíky. Ve čtyři hodiny odpoledne se sešli před školou žáci naší školy, děti z mateřské školy i rodiče, ale i další veřejnost. Rozdali jsme rohlíčky, žáci pátého ročníku všechny přivítali a předali paní ředitelce symbolické světlo a teplo na zimu. Všechny ročníky předvedly veřejnosti svoje prezentace školního projektu.

Seřadili jsme se do průvodu, který vedl Mikuláš Holeček, pro tento den sv. Martin. Za Martinem kráčeli bubeníci a děti v kostýmech. Za bubnování a hlasitého zpívání se celý průvod odebral Na Kameny, kam přijel sv. Martin na svém krásném koni. Několikrát objel louku dokola a pak mečem ukázal směr, kde byl ukrytý poklad. Poklad plný dobrot našli Patrik Hůlka a Bětka Měchurová.

Děkujeme všem, kteří s námi prožili hezký podzimní navečer.

V pondělí 30. října do naší školy přijel pan Zdeněk Zaoral se svým psem Sorbonem. Děti z MŠ dostaly psí školení o chování, s pejskem seseznámily a viděly, jak svého pána poslouchá a jak reaguje na jeho pokyny. Žáci ZŠ velmi pěkně spolupracovali při programu „Respektování jiných lidí a jejich názorů.“ Za odměnu si se Sorbonem zahráli na školní zahradě fotbal a dozvěděli se zajímavosti o jeho výcviku.
Fotografie z akce naleznete zde.

• 1.11. - MŠ – rodičovské schůzky – od 15:00 hod. Děti spolu s rodiči budou vyrábět lampiónky na Martinské slavnosti. Dopoledne proběhne vyšetření očí těch dětí, jejichž rodiče projevili o tuto službu zájem.
  • Dny se krátí, světla ubývá a tmy přibývá. V přírodě doznívá podzimní čas a blíží se zima.
  • 9.11. - v ZŠ a MŠ proběhne dopoledne již tradiční projekt „Svatý Martin“, který vyvrcholí odpoledním průvodem. V 16 hodin u ŠKOLY můžete nejdříve vidět prezentaci dopoledního projektu. Děti představí, na čem pracovaly. Budete moci ochutnat i martinské rohlíčky, které pečou naše paní kuchařky. A pak průvod bude procházet od školy směrem Na Kameny, kam přijede sv. Martin na koni…a co poklad? Určitě na něj nezapomene. A tak jako se sv. Martin rozdělil se žebrákem o svůj plášť, tak se děti podělí o sladkosti z pokladu. Pojďte s námi do průvodu a odneste si radost z prožitku světla nejen vně, ale i uvnitř nás.
  • 20.11. - MŠ – divadelní představení „Čert a Káča“
  • 21.11. – ZŠ a MŠ – Ivan Urbánek – adventní příběh s koledami „Slyšte, slyšte, aneb co se stalo v Betlémě“
  • 22.11. - rodičovské schůzky v ZŠ – od 16:00 hodin.
  • 23.11. - MŠ – fotografování
  • 24.11. - Předvánoční posezení klubu seniorů – kulturní vystoupení dětí ze ZŠ
  • 25.11. - Vítání občánků – kulturní vystoupení našich dětí

Každý pátek dopoledne děti z MŠ navštěvují saunu.

Sběr papíru proběhne v týdnu od 30. 10. do 3. 11. 2017.

V úterý 17.10. se konal „NA KAMENECH“ další ročník drakiády. Sešlo se zde kolem 60 dětí a rodičů. Po přivítání dostaly všechny děti bonbóny. Ten, kdo si přinesl vlastnoručně vyrobeného draka, byl odměněn sladkou odměnou. Než začaly děti pouštět draky, zahrály si pohybovou hru v lese. Hledaly a skládaly obrázky draků jako puzzle. A potom hurá pouštět. Letos bohužel bylo celkem bezvětří, ale sluníčko svítilo jako v létě. A tak podzimní odpoledne se vydařilo a draci za vydatného běhu také vzlétli ke sluníčku. Kdo už byl unavený, šel opékat špekáčky a chléb. Tak draci, za rok zase na shledanou!

V pátek 6. 10. se žáci základní školy i děti z mateřské školy zúčastnili naučného programu environmentálního vzdělávání „Dravci a sovy“. Program probíhal na školní zahradě a zaujal úplně všechny. Viděli jsme několik exemplářů ptačích lovců, seznámili jsme se s jejich životem a upřesnili jsme si některé pověry a mýty, které se o nich tradují, např. že sova přes den nevidí. Dozvěděli jsme se základní údaje o tom, kde který pták žije, čím se živí a mnoho dalších zajímavostí z jejich života. Celý výklad byl velmi srozumitelný a zábavný, někteří si také vyzkoušeli bezprostřední kontakt s dravcem (přílet na ruku nebo zastávku na hlavě). Jak se nám program líbil, můžete vidět ve fotogalerii.

Ve středu 4. 10. 2017 se naší žáci zúčastnili vytrvalostního běhu na stadionu Taverny v Sedlčanech. Po vydatném úterním lijáku se počasí umoudřilo, na závodníky z deseti okolních škol vysvitlo i sluníčko. Naše děti bojovaly v několika kategoriích - běh 500m (Zuzana Hochmaulová, Barbora Vitulová) , běh 800m (Filip Švec, Jan Rýdl,Barbora Žižková) a běh 1000m (Daniel Vondra, David Mondryk, Matěj Mašek). Všem zástupcům naší školy děkujeme za reprezentaci a přejeme hodně úspěchů v dalších soutěžích.