Co je Ekoškola?

Ekoškola (Eco-Schools) je mezinárodní projekt určený základním i středním školám. Jeho cílem je propojit environmentální výchovu ve škole s konkrétními praktickými kroky, které vedou k ekologizaci jejího provozu. Protože jsou žáci plně zapojeni do celého procesu plánování, rozhodování a vlastní realizace všech činností v projektu, představuje Ekoškola ideální způsob, jak se vydat na smysluplnou cestu ochrany a zlepšování životního prostředí školy a jejího okolí. Ekoškola je mezinárodně uznávaný proces certifikace, při kterém školy získávají prestižní světové ocenění - titul Ekoškola. Mezinárodní organizace FEE (Foundation for Environmental Education) zastřešuje projekt na mezinárodní úrovni. Národním koordinátorem projektu je Sdružení TEREZA.

TEREZA začala s pasením 3 koz, 17 ovcí a praktickou ochranou Prokopského území v Praze v roce 1979. Dnes TEREZA vzdělává přes 94 000 dětí, spolupracuje s více než 750 školami a 5 000 rodičů si od nich bere tipy, jak smysluplně trávit čas se svými dětmi venku. Pro TEREZU pracuje přes 20 zaměstnanců a má okolo sebe desítky dobrovolníků. Postupně se zaměřili na tři dlouhodobé vzdělávací programy pro školy s mezinárodním zastřešením: Ekoškola, GLOBE a Les ve škole. S rodiči jsou ve spojení v programu Jděte ven.

Velké změny začínají od nejmenších, protože co se naučí, a jaká bude nejmladší generace, to ovlivní budoucí podobu našeho světa ze všeho nejvíce.

7 kroků k Ekoškole

7 korků k Ekoškole